A A A+ A++

Past Winning Entries

Below are the winning entries of 'Code2App 2021: Healthy Lifestyle in the New Normal - Application Development Contest' for reference:

 

Primary School Division - Champion

Yaumati Catholic Primary School

Team members:陳奕衡、蔡卓恆、吳朗賢

Title:老友記幫緊你

Primary School Divison - First Runner-up

AD & FD POHL Leung Sing Tak School

Team members:黃捷霖、楊礎鴻、文綽遙

Title:Healthy Lifestyle

Primary School Division - Second Runner-up

Shanghai Alumni Primary School

Team members:盧子飛、傅思楠、周宇謙

Title:防疫老友記

 

Secondary School Division - Champion

St. Stephen's Girls College

Team members:謝欣呈、高靖茵、呂珮悠

Title:Fire Fighters

Secondary School Divison - First Runner-up

St. Paul's Co-Educational College

Team members:Chuang Hui Hua Vera、Wang Ching Jason、Chan Wan Yu

Title:NAPKING

Secondary School Division - Second Runner-up

The Y.W.C.A Hioe Tjo Yoeng College

Team members:Chung Cheuk Him Elvis、Poon Wai Hei、Wong Tak Yuen

Title:Cool Fit 21

Below are the winning entries of 'Code2App 2020: Wellness Power-up - Application Development Contest' for reference:

 

Primary School Division - Champion

Yaumati Catholic Primary School

Team members:鄭棨哲、蔡卓恆、鄭棨晞

Title:身心靈520

Primary School Divison - First Runner-up

St. Eugene de Mazenod Oblate Primary School

Team members:李殷廷、劉向陽、李欣恬

Title:健康小管家

Primary School Division - Second Runner-up

HKUGA Primary School

Team members:陳卓毅、黃銘姸、黃諾姸

Title:躍動身心靈

 

Secondary School Division - Champion

St. Paul's Convent School

Team members:周曉珩、岑樂姸、張思雅

Title:Laughter Catcher

Secondary School Divison - First Runner-up

S.K.H. Lam Kau Mow Secondary School

Team members:陳漢雄、黃卓韜、黃譽

Title:點點身心

Secondary School Division - Second Runner-up

Ying Wa Girls' School

Team members:陳欣希、陳楚翹、蔡嘉欣

Title:WE Fit

 

Below are the winning entries of 'Code2App Challenge' 2019 for reference:

 

Primary School Division - Champion

Po Leung Kuk Lam Man Chan English Primary School

Team members:車樂頤、陳柏澔、吳舒霖

Title:Smart-Use App

Primary School Division - First Runner-up

Yaumati Catholic Primary School

Team members:梁樂謙、陳匯霖、謝樂澄、吳凱藍

Title:4R減廢

Primary School Division - Second Runner-up

Buddhist Wing Yan School

Team members:曾奧博、何思朗、郭楚鋒、彭晴煒

Title:元朗環保小助手

 

Secondary School Division - Champion

Yuen Long Public Secondary School

Team members:關詠軒、莫恩銘、馮景彥、鄧灝楓

Title:元動環保

Secondary School Division - First Runner-up

The Y.W.C.A Hioe Tjo Yoeng College

Team members:Chung Cheuk Him Elvis、Lam Yi Fung Winsten、Wan Him Shun、Wong Tak Yuen

Title:Double R Go

Secondary School Division - Second Runner-up

St. Stephen's Girls College

Team members:孫婧珉、余樂思、林澄儀

Title:Save The Planet